Navision 2009 Türkiyede 2010 yılının son çeyreğinde satışa sunulacak gibi görünüyor. Hemen bir kurulum cd’sini alıp bir lab çalışması yapmak istedim. Aşağıda anlatacağım kurulum tipinde 3 katmanlı mimariyi iki makina üzerinde kurmayı ve ayarlarını yapmaya çalışacağım.

Her iki katmanda ihtiyacımız olacakları aşağıda bulabilirsiniz.

Server

SQL Server 2005 kullanacaksanız aşağıdaki parçacıkları mutlaka kurmalısınız.

SQL Server Database Services

Workstation components, Books Online, and development tools

SQL Server 2005 kurduktan sonra mutlaka Service Pack 2 kurulumunuda yapınız.

Eğer SQL Server 2008 kuracaksanız aşağıdaki parçacıkları mutlaka kurmalısınız.

Database Engine Services

Client Tools Connectivity

Management Tools – Complete

Ben bu kurulumda SQL Server 2008 kurulumunu kullanıyorum.

Kurulum yaparken Default Instance ve InstanceID kullanın.Instance ID genelde default olarak MSSQLSERVER gelmektedir.. Eğer default instance kullanmazsanız Database parçacıklarını kurarken bu instance’ı seçmeniz gerekir.

Önerim Sql server’ın çalışacağı kullanıcının Local System Account yada Network Service Account yerine o domain’de tanımlanmış bir kullanıcının olması örnek olarak ben MSSQLSVC kullanıcısını server’da açtım.

Kurulum için Mixed Mode seçin.

SQL server kurulumunu server’a yaptığımıza göre senaryoyu belirleyelim. Danışman derki Navision 2009 kurulumu yapıcaz. 3 katmanlı mimari kullanarak server’a SQL server ve Microsoft Dynamics NAV Server kuracağız ve ayarlarını yapacağız sonra client makinamıza Microsoft Dynamics Navision Clasic Client ve RoleTorent Client kuracağız.

Eğer kurulum sırasında işletim sisteminde Microsoft .Net Framework 3.5 kurulu değilse, kurulum sırasında otamatik olarak sisteme yüklenir.

Server kurulumu aşağıdaki işletim sistemlerine kurulabilir

  • Windows 7 Professional or Ultimate
  • Microsoft Small Business Server 2008
  • Windows Essential Business Server 2008 Standard or Premium
  • Windows Server 2008
  • Windows Vista Business, Enterprise, or Ultimate with SP1 or SP2
  • Microsoft Small Business Server 2003 R2 with SP2
  • Windows Server 2003 SP2
  • Windows XP Professional with SP3

Microsoft Dynamics NAV 2009 32 bit ve 64 bit işletim sistemlerinde çalışabilir. 64 bit işletim sisteminde Microsoft Dynamics NAV WOW64 emulation mode’da çalışır.

Kurulum için minimum 500 MB harddisk gerekmekdedir. Bununla birlikte memory ihtiyacımız minimum 2 GB olmalıdır.

Microsoft Dynamics NAV 2009 Setup’ı çalıştırmak

1. Öncelikli olarak yazılım ve donanım gereksiniminizin kurulum yaptığınız makina için sağladığını kontrol edin.

2. Yükleme DVD’sini sisteme takın. Açılış ekranı Hazırlık, Kurulum ve Microsoft Dynamics NAV haberleşme grubuna dahil olun adımlarını içerir. Bu adımda Install Microsft Dynamics NAV 2009 adımını seçiyoruz.


3. Gelen ilk karşılama ekranını Next adımını kullanarak geçelim.

4. Lisans kuralları ile ilgili çıkan ekranı I Accept butonunu tıklayarak bu adımı geçiniz.

5. Bu adımda Iki tür kurulum seçeneğinden birini seçmemiz istenir. Isterseniz Demo kurulumu yapabilirsiniz yada Kurulum opsiyonlarını kullanabilirsiniz. Bu kurulumda biz Choose Installation Options seçeneğini kullanacağız.

6. Kurulum seçeneklerinde Client, Server, Database Companent, Clasic Server Companent, Developer Environment ve Custom Companents Seçenekleri bulunmaktadır. Bu Seçenekler içinden server kurulumunu seçiyor olacağım. Çünkü senaryomuzda Server ‘da navision database’i ve Navision server kurulumu yapılması gerekmekmektedir.

7. Server kurulum seçenekleri için aşağıdaki seçenekleri seçiyorum. Özellikle varsayılan seçenekler yerine bir kaç ekleme yapıyorum. Örneğin demo database’ini de yükledim. Deneyebilmem için role tailored ve clasic client seçeneklerini özellikle işaretledim. Sonrasında Next tuşuna bastım

8. Kurulumun sonraki adımlarını bitirdikten sonra bir kaç ayar yapmamız gerekecek bunların üzerinden geçersek. Üstten 3 seçenek için bizden ayar yapmamız beklendiğini görürüz. Bunu kurulum programı seçeneklerin altını çizerek belirtir. Mouse ile bu seçeneklerin üzerinde tıklamamız ve gelen pencereden bu ayarları yapıp kaydetmemiz gerekir.


9. Kurulum parametreleri aşağıdaki şekilde açıklanabilir.

Server:

Server Name :  Navision Server ifade edilir.

Server Port   : Bilgisayarın dinlediği TCP portunu ifade eder Diğer Client makinalar ile bu porttan haberleşir varsayılan değeri 7046 olarak set edilir. Kabul edilebilir port aralığı 1-65535 arasıdır.

Web Service Port : Microsoft Dynamics NAV tarafından dinleniyor olacak HTTP Web Service portunu ifade eder. Varsayılan değeri 7047 olarak set edilir. Kabul edilebilir port aralığı 1-65535 arasıdır.

SQL Server : SQL Server’ın kurulu olduğu bilgisayar ifade edilmelidir.

SQL Database : SQL Server’da hangi database ile çalışılacak.

Bununla birlikte kurulum sırasında bu tanımlamalarda hata yapmanız durumunda, tekrar kurmak yerine bu ayarların C:\Program Files\Microsoft Dynamics NAV\60\Service dizini altında kaydedildiği, CustomSettings.config dosyasını notepad ile açıp değiştirebilirsiniz. Apply tuşuna basarak ayarları kaydediniz. Bu ayarların altı çizili olarak karşınıza gelen tüm kurulumlar için yapmanız gerektiğini unutmayınız. Next tuşuna basarak bir sonraki adıma geçiniz

10. Kurulumu takip ediniz.


11. Kurulumu tamamladık.

Bundan sonrası artık Client’ı çalıştırmak.